Illustrasjon til: Hvitebok om transport fra EU-kommisjonen
Publisert:
31.3.2011

Hvitebok om transport fra EU-kommisjonen

EU-kommisjonen utga denne uken en hvitebok med 40 initiativer for bygging av et konkurransedyktig transportsystem i EU. De inkluderer blant annet et europeisk nettverk av høyhastighetstog innen 2050 og en tredobling av lengden på eksisterende høyhastighetsnettverk innen 2030.

EU-kommisjonen utga denne uken en hvitebok kalt ”Roadmap to a Single European Transport Area - Towards a competitive and resource efficient transport system”.  Hviteboken inkluderer 40 initiativer for bygging av et konkurransedyktig transportsystem i EU som samtidig sikrer en reduksjon i CO2-utslipp i transportsektoren med 60% innen 2050.

For å nå 60%-målet setter EU-kommisjonen ti mål, derav bl.a.:

30% av biltrafikk på strekninger over 30 mil skal skifte til jernbane eller sjøtransport innen 2030, og mer enn 50% innen 2050. Dette vil kreve utvikling av hensiktsmessig infrastruktur.

Et europeisk nettverk av høyhastighetstog skal være ferdig innen 2050. Innen 2030 skal lengden på eksisterende høyhastighetsnettverk tredobles, og et tett jernbanenettverk skal eksistere i alle EU-land. Innen 2050 skal mesteparten av persontrafikken på mellomdistansestrekninger gå på jernbanen.

Alle viktige flyplasser skal være tilknyttet jernbanenettet – fortrinnsvis høyhastighetsjernbane – innen 2050, og alle viktige havner skal være tilfredsstillende knyttet til godstransport på jernbane.

I hviteboken understrekes det at reduksjon i utslipp fra veitransport ikke alene vil kunne oppnå utslippskuttene, og at det derfor er nødvendig å satse på kollektivtransport både i persontrafikken og i godstrafikken. EU ønsker å utvikle et såkalt ”Single European Railway Area”  og planlegger store investeringer i jernbane i årene som kommer, fortrinnsvis gjennom samarbeid mellom privat og offentlig sektor.

EU-kommisjonen påpeker at høyhastighetstog har redusert reisetiden mellom Brussel og Frankfurt med 43%, og med mer enn 60% mellom Brussel og London. Det vises også til at reiser med høyhastighetstog kan være raskere enn med fly på distanser opp til 80 mil, og at toget er det foretrukne valget blant de reisende. Etterhvert som andre regioner i verden lanserer store og ambisiøse infrastrukturprosjekter er det avgjørende at europeisk transport fortsetter å utvikles for å beholde sin konkurransedyktige posisjon, blir det sagt.

Hviteboken finnes her.

Alle aktuelt

Les også:

Illustrasjon til: Interessante høringsinnspill til statsbudsjettet
Interessante høringsinnspill til statsbudsjettet
Både Lyntogforum og Norsk Bane deltok med høringsinnspill til Transport- og kommunikasjonskomiteens høring om statsbudsjettet, med frist 30.10.2025. Også høringsuttalelsen fra Besteforeldrenes klimaaksjon (BKA) legger vekt på behovet for en ny og mer offensiv jernbanepolitikk i Norge - med mye større ambisjoner enn bare bedre vedlikehold.
Publisert:
30.10.2025
Illustrasjon til: Langt bedre for villreinen med høyhastighetsbanen
Langt bedre for villreinen med høyhastighetsbanen
Lyntogforum Gudbrandsdalen/Mjøsa sin høringsuttalelse om «Forslag til tiltaksplaner for villrein i Knutshø, Snøhetta og Rondane villreinområder» viser til at høyhastighetsbanen Oslo – Trondheim/Ålesund er planlagt i tunnel under tidligere viktige reintrekk. Det vil gi langt bedre forhold for villreinen enn dagens bane i dagen gjennom disse reintrekkene, naturreservat og landskapsvernområder. Slike gunstige løsninger for reinen vil være viktig også i andre områder.
Publisert:
4.6.2025
Jente ser ut vindu i tog.
Endelig en ny høyhastighetsutredning i Norge
15. november hadde vi gleden av å presentere de første rapportene fra det spanske selskapet Sener sin utredning om høyhastighetsbanen Oslo/Skien – Bergen/Haugesund/Stavanger, kalt Vestlandsbanen. I debatten om høyhastighetsbaner i Norge har man savnet et nytt og oppdatert grunnlag, siden tidligere, omfattende utredninger nå ligger 12 år tilbake i tid. Seners utredning vil derfor være interessant også for andre aktuelle høyhastighetsbaner i Norge og til våre naboland.
Publisert:
26.2.2025
Illustrasjon til: Vellukka møte om moderne Nord-Norgebane i Tromsø
Vellukka møte om moderne Nord-Norgebane i Tromsø
«Hva ønsker vi oss av Nord-Norgebanen? Og hva skal til?» var tema for Jørg Westermann sin presentasjon på eit ope møte i Tromsø 25. april i regi av Besteforeldrenes klimaaksjon. Om lag 40 frammøtte lytta interessert til både presentasjonen frå Norsk Bane AS og til innlegget frå fylkesråd for samferdsel i Troms og Finnmark fylkeskommune og leder av Arktisk jernbaneforum, Agnete Masternes Hanssen.
Publisert:
26.4.2022
Illustrasjon til: Vurderer vi Nord-Norgebanen på rettvise premissar?
Vurderer vi Nord-Norgebanen på rettvise premissar?
I ein kronikk i avisa Nordlys og "Nordnorsk Debatt" ser dagleg leiar i Norsk Bane AS, Jørg Westermann, på potensialet til Nord-Norgebanen som del av eit nasjonalt og nordisk høgfarts-banenett. Konklusjonen er minst 20 gongar større persontogtrafikk enn Jernbanedirektoratet kom til i utgreiinga si, og store vinstar for godstrafikken.
Publisert:
26.3.2020
Ved å klikke «Godta» aksepterer du lagring av cookies/informasjonskapsler på denne enheten. Cookies blir brukt til å utbedre side navigering, og samle brukerstatistikk for nettsiden for å forbedre innhold og brukeropplevelse. Du kan selv administrere hva du samtykker til ved å klikke på Preferanser. Les vår Personvernerklæring for mer informasjon.