Illustrasjon til: Nytt traséforslag for Tønsberg
Publisert:
2.11.2018

Nytt traséforslag for Tønsberg

Diskusjonen om jernbaneløsninga for Tønsberg har til nå lignet et valg mellom pest og kolera. I dagens oppslag i Tønsberg Blad presenteres et forslag fra Norsk Bane AS som sannsynligvis vil kunne realiseres til akseptable kostnader og uten alvorlige konflikter med natur, miljø eller bebyggelse, og som vil kombinere en meget god stasjonsplassering med attraktive reisetider og gode driftsvilkår for godstog. Tønsberg Venstre vil i neste uke fremme en interpellasjon om at Tønsberg kommune bør finansiere de undersøkelsene som Norsk Bane AS har tilbudt seg å bidra til.

Vårt forslag tar utgangspunkt i at eksisterende jernbanestasjon i Tønsberg er meget godt plassert i tyngdepunktet til bosetting og næringsaktivitet. Den er lett tilgjengelig for byens beboere og ligger i kort avstand fra viktige reisemål for utenbys reisende. Ved å snu sporene om lag 90 grader og senke dem under eksisterende nivå, vil en kunne videreutvikle stasjonen i Tønsberg i sin sentrale lokalisering, og samtidig unngå alvorlige inngrep i byen.


En viktig forutsetning for dette er å føre godstrafikken på en egen bane utenom de sentrale bydelene. Da vil banen for persontog kunne bygges med sterkere stigninger og krappere svinger enn det ellers er mulig. Samtidig vil banen for persontog ikke ha noen togtrafikk om nettene, noe som vil forsterke mulighetene for boligfortetting nær stasjonsområdet, med positive konsekvenser for jernbanens trafikkpotensial og samfunnsnytte. Store, nåværende sporareal vil kunne frigjøres til slike og andre formål, f.eks. næringsutvikling.

Vi vil gjerne presisere at vårt forslag ikke er noe fasit, men ett av flere mulige utgangspunkt for det videre arbeidet. Det kan f.eks. tenkes at kjøreretningen bør være motsatt, altså at tog fra Oslo først bør kjøre mot Kjelle og Korten, og så til stasjonen. Dette må undersøkes nærmere. Vi ser også at Bane Nor tidligere har vurdert løsninger som etter forholdsvis små endringer vil kunne bli mye mer funksjonelle. Derfor tror vi det kan være riktig å gå noen runder til før man vedtar planprogrammet. Vi har tilbudt Tønsberg kommune å gjøre det nødvendige arbeidet, og interpellasjonen som Josef Kleven i Tønsberg Venstre har varslet for kommende uke. må sees i denne sammenhengen.

Last ned kommentert planskisse her! (10,8 MB)

Alle aktuelt

Les også:

Illustrasjon til: Interessante høringsinnspill til statsbudsjettet
Interessante høringsinnspill til statsbudsjettet
Både Lyntogforum og Norsk Bane deltok med høringsinnspill til Transport- og kommunikasjonskomiteens høring om statsbudsjettet, med frist 30.10.2025. Også høringsuttalelsen fra Besteforeldrenes klimaaksjon (BKA) legger vekt på behovet for en ny og mer offensiv jernbanepolitikk i Norge - med mye større ambisjoner enn bare bedre vedlikehold.
Publisert:
30.10.2025
Illustrasjon til: Langt bedre for villreinen med høyhastighetsbanen
Langt bedre for villreinen med høyhastighetsbanen
Lyntogforum Gudbrandsdalen/Mjøsa sin høringsuttalelse om «Forslag til tiltaksplaner for villrein i Knutshø, Snøhetta og Rondane villreinområder» viser til at høyhastighetsbanen Oslo – Trondheim/Ålesund er planlagt i tunnel under tidligere viktige reintrekk. Det vil gi langt bedre forhold for villreinen enn dagens bane i dagen gjennom disse reintrekkene, naturreservat og landskapsvernområder. Slike gunstige løsninger for reinen vil være viktig også i andre områder.
Publisert:
4.6.2025
Jente ser ut vindu i tog.
Endelig en ny høyhastighetsutredning i Norge
15. november hadde vi gleden av å presentere de første rapportene fra det spanske selskapet Sener sin utredning om høyhastighetsbanen Oslo/Skien – Bergen/Haugesund/Stavanger, kalt Vestlandsbanen. I debatten om høyhastighetsbaner i Norge har man savnet et nytt og oppdatert grunnlag, siden tidligere, omfattende utredninger nå ligger 12 år tilbake i tid. Seners utredning vil derfor være interessant også for andre aktuelle høyhastighetsbaner i Norge og til våre naboland.
Publisert:
26.2.2025
Illustrasjon til: Vellukka møte om moderne Nord-Norgebane i Tromsø
Vellukka møte om moderne Nord-Norgebane i Tromsø
«Hva ønsker vi oss av Nord-Norgebanen? Og hva skal til?» var tema for Jørg Westermann sin presentasjon på eit ope møte i Tromsø 25. april i regi av Besteforeldrenes klimaaksjon. Om lag 40 frammøtte lytta interessert til både presentasjonen frå Norsk Bane AS og til innlegget frå fylkesråd for samferdsel i Troms og Finnmark fylkeskommune og leder av Arktisk jernbaneforum, Agnete Masternes Hanssen.
Publisert:
26.4.2022
Illustrasjon til: Vurderer vi Nord-Norgebanen på rettvise premissar?
Vurderer vi Nord-Norgebanen på rettvise premissar?
I ein kronikk i avisa Nordlys og "Nordnorsk Debatt" ser dagleg leiar i Norsk Bane AS, Jørg Westermann, på potensialet til Nord-Norgebanen som del av eit nasjonalt og nordisk høgfarts-banenett. Konklusjonen er minst 20 gongar større persontogtrafikk enn Jernbanedirektoratet kom til i utgreiinga si, og store vinstar for godstrafikken.
Publisert:
26.3.2020
Ved å klikke «Godta» aksepterer du lagring av cookies/informasjonskapsler på denne enheten. Cookies blir brukt til å utbedre side navigering, og samle brukerstatistikk for nettsiden for å forbedre innhold og brukeropplevelse. Du kan selv administrere hva du samtykker til ved å klikke på Preferanser. Les vår Personvernerklæring for mer informasjon.