Illustrasjon til: Vi trenger lyntog mellom Oslo og Bergen
Publisert:
26.9.2019

Vi trenger lyntog mellom Oslo og Bergen

Med Haukelibanen vil togturen fra øst til vest ta 2,5 timer og utkonkurrere flytrafikken, skriver lokfører Ole Christian Skjold i et innlegg i BT 26.09.2019.

Han skriver videre bl.a.:


Blir Haukelibanen en realitet, kan en reise fra Odda til Bergen på 30–40 minutter, fortsetter han. Det er like lang tid som mange i Bergens ytre bydeler må beregne til jobb i sentrum. Med Haukelibanen vil man derfor åpne opp mulighetene for at folk kan bo i distriktene og jobbe i Bergen sentrum, eller motsatt.

Haukelibanen er foreslått med dobbeltspor hele veien, samt fire spor på alle stasjoner, hvor raskere persontog kan passere godstogene. Dette gir en unik mulighet til å få gods på bane istedenfor på vei, med langt raskere frakttid enn dagens bane- eller veiløsning.

Nå må ideene og forslagene frem i lyset, slik at man kan ta tak i dem. Dagens jernbane er gammel og har et etterslep på mange milliarder kroner. Å ruste den opp til å bli en semi-høyhastighetsbane er ikke det vi trenger i fremtiden.
Klarer vi derimot å få på plass en fullverdig høyhastighetsbane med plass til mange passasjerer og gods som kan fraktes fortere, da har vi virkelig en jernbane for fremtiden.

Les innlegget i Bergens Tidende her

Vi trenger lyntog mellom Bergen og Oslo

Med Haukelibanen vil togturen fra øst til vest ta 2,5 timer og utkonkurrere flytrafikken.

Ole Chr. B. Skjold, Lokfører

Hva hvis du kunne reist Bergen – Oslo på to og en halv time med tog? Ville du gjort det istedenfor å fly?

I 2012 ble det gjort en utredning av høyhastighetsbane i Norge. En bane mellom Bergen og Oslo kunne få reisetiden ned i 2,5 timer hvis vi bygget ny trasé over Haukeli og fikk tog som kunne gå i 300 km/t. I utredningen gjort av Jernbaneverket, så man på en bane med kun tre stopp mellom Bergen og Oslo. Godstrafikk på ny trase var heller ikke inkludert.

Banen ble utredet og funnet for lite samfunnsøkonomisk fornuftig, og dermed ble planene forkastet.

Norsk Bane, som utviklet ideen og kom med forslag til trasé til Haukelibanen, inkluderte godstrafikk og ville ha tog som kunne stoppe ti ganger mellom Bergen og Oslo. Dette vil gi et bedre passasjer- og næringsgrunnlag. Forutsetningene blir dermed annerledes, og det åpner for en ny utredning.

Blir Haukelibanen en realitet, kan en reise fra Odda til Bergen på 30–40 minutter. Det er like lang tid som mange i Bergens ytre bydeler må beregne til jobb i sentrum. Med Haukelibanen vil man derfor åpne opp mulighetene for at folk kan bo i distriktene og jobbe i Bergen sentrum, eller motsatt.

Haukelibanen er foreslått med dobbeltspor hele veien, samt fire spor på alle stasjoner. Dette gir en unik mulighet til å få gods på bane istedenfor på vei. Dagens Bergensbane har kun ett spor, og ikke alle stasjoner er lange nok til at godstogene kan møte hverandre hvor som helst.

Med fire spor på hver stasjon er tanken at persontogene på Haukelibanen kan kjøre forbi godstogene. Godstogene vil allikevel kunne transportere gods mye raskere enn på dagens bane- eller veiløsning.

Miljøaspektet er noe som taler veldig for at Haukelibanen bør bygges. Slik tog konkurrerer med fly i dag, er det ikke reell konkurranse. Dagens togreise mellom Bergen og Oslo tar rundt syv timer, mot flyets to-tre timer (inkl. innsjekk o.l.).

Hadde toget derimot tatt 2,5 timer, viser erfaringstall fra høyhastighetsbaner utenfor Norge at rundt 80 prosent ville valgt toget foran fly. Da hadde vi snakket om en voldsom positiv miljøgevinst!

Et av ankepunktene vi har hørt mot Haukelibanen, er at den vil gjøre Bergensbanen tilsidesatt. Det er ikke tanken. Bergensbanen har fremdeles uvurderlig verdi som turistbane og bane for de lokale og hyttefolk. Men grepene som blir nevnt for å gjøre den mer effektiv og attraktiv som regional bane mellom Bergen og Oslo, vil være uforholdsmessig dyre i forhold til å bygge Haukelibanen.

Selv om det skulle bli dyrere å bygge Haukelibanen enn å flikke på Bergensbanen i kroner og øre, vil fordelene for samfunnet som nevnt ovenfor gjøre at det bør være rom for en slik satsing.

Det må en bred politisk enighet til for at dette skal skje. Å bygge noe slikt vil være et prosjekt Norge ikke har sett maken til på lang tid. Det er nærliggende å sammenlikne det med byggingen av Bergensbanen for over 100 år siden, og ønsket om å binde øst og vest sammen.

Nå må ideene og forslagene frem i lyset, slik at man kan ta tak i dem. Dagens jernbane er gammel og har et etterslep på mange milliarder kroner. Å ruste den opp til å bli en semi-høyhastighetsbane er ikke det vi trenger i fremtiden.

Klarer vi derimot å få på plass en fullverdig høyhastighetsbane med plass til mange passasjerer og gods som kan fraktes fortere, da har vi virkelig en jernbane for fremtiden.

Alle aktuelt

Les også:

Illustrasjon til: Interessante høringsinnspill til statsbudsjettet
Interessante høringsinnspill til statsbudsjettet
Både Lyntogforum og Norsk Bane deltok med høringsinnspill til Transport- og kommunikasjonskomiteens høring om statsbudsjettet, med frist 30.10.2025. Også høringsuttalelsen fra Besteforeldrenes klimaaksjon (BKA) legger vekt på behovet for en ny og mer offensiv jernbanepolitikk i Norge - med mye større ambisjoner enn bare bedre vedlikehold.
Publisert:
30.10.2025
Illustrasjon til: Langt bedre for villreinen med høyhastighetsbanen
Langt bedre for villreinen med høyhastighetsbanen
Lyntogforum Gudbrandsdalen/Mjøsa sin høringsuttalelse om «Forslag til tiltaksplaner for villrein i Knutshø, Snøhetta og Rondane villreinområder» viser til at høyhastighetsbanen Oslo – Trondheim/Ålesund er planlagt i tunnel under tidligere viktige reintrekk. Det vil gi langt bedre forhold for villreinen enn dagens bane i dagen gjennom disse reintrekkene, naturreservat og landskapsvernområder. Slike gunstige løsninger for reinen vil være viktig også i andre områder.
Publisert:
4.6.2025
Jente ser ut vindu i tog.
Endelig en ny høyhastighetsutredning i Norge
15. november hadde vi gleden av å presentere de første rapportene fra det spanske selskapet Sener sin utredning om høyhastighetsbanen Oslo/Skien – Bergen/Haugesund/Stavanger, kalt Vestlandsbanen. I debatten om høyhastighetsbaner i Norge har man savnet et nytt og oppdatert grunnlag, siden tidligere, omfattende utredninger nå ligger 12 år tilbake i tid. Seners utredning vil derfor være interessant også for andre aktuelle høyhastighetsbaner i Norge og til våre naboland.
Publisert:
26.2.2025
Illustrasjon til: Vellukka møte om moderne Nord-Norgebane i Tromsø
Vellukka møte om moderne Nord-Norgebane i Tromsø
«Hva ønsker vi oss av Nord-Norgebanen? Og hva skal til?» var tema for Jørg Westermann sin presentasjon på eit ope møte i Tromsø 25. april i regi av Besteforeldrenes klimaaksjon. Om lag 40 frammøtte lytta interessert til både presentasjonen frå Norsk Bane AS og til innlegget frå fylkesråd for samferdsel i Troms og Finnmark fylkeskommune og leder av Arktisk jernbaneforum, Agnete Masternes Hanssen.
Publisert:
26.4.2022
Illustrasjon til: Vurderer vi Nord-Norgebanen på rettvise premissar?
Vurderer vi Nord-Norgebanen på rettvise premissar?
I ein kronikk i avisa Nordlys og "Nordnorsk Debatt" ser dagleg leiar i Norsk Bane AS, Jørg Westermann, på potensialet til Nord-Norgebanen som del av eit nasjonalt og nordisk høgfarts-banenett. Konklusjonen er minst 20 gongar større persontogtrafikk enn Jernbanedirektoratet kom til i utgreiinga si, og store vinstar for godstrafikken.
Publisert:
26.3.2020
Ved å klikke «Godta» aksepterer du lagring av cookies/informasjonskapsler på denne enheten. Cookies blir brukt til å utbedre side navigering, og samle brukerstatistikk for nettsiden for å forbedre innhold og brukeropplevelse. Du kan selv administrere hva du samtykker til ved å klikke på Preferanser. Les vår Personvernerklæring for mer informasjon.