Illustrasjon til: Viktig lyntogdebatt på Litteraturhuset lørdag 16.10 kl. 14
Publisert:
12.10.2010

Viktig lyntogdebatt på Litteraturhuset lørdag 16.10 kl. 14

Daglig leder Jørg Westermann i Norsk Bane AS deltar på tidsskriftdagen på Litteraturhuset lørdag 16.10 kl. 14 under flg. tema:

Syn og Segn-debatten kl. 14.00 Lyntog i Noreg - eit nødvendig gode?

Jernbaneverket motarbeidar Stortingets ønske om høgfartsbaner, skreiv Jørg Westermann i Norsk Bane AS i siste Syn og Segn. Kvifor skal vi ha lyntog i Noreg, kva er hindringane og er det på tide å skjere gjennom?

Utgangspunktet for debatten er Jørg Westermanns artikkel ”Jernbaneverket på stø kurs mot avsporing” i Syn og Segn i september. Bladet er til salgs i Narvesen-kioskene.  Arrangementet på litteraturhuset er gratis og åpent for alle.

Hele dagsprogrammet for tidsskriftdagen 2010 laurdag 16. oktober på Litteraturhuset i Oslo er slik:

Dagen opnar kl.12.00 av kultursjef i NRK, Hege Duckert.

Tidsskriftforelesningen kl. 12.30 Vem behöver tidsskrifter när internet fôrdummar oss gratis? Skribent og forfattar Gabi Gleichmann.

Prosa-foredraget kl. 13.00 Hva slags verk er egentlig Karl Ove Knausgårds ”Min kamp”? Kritiker og forskningsbibliotekar Trond Haugen rydder opp i noen av de prinsipielle estetiske og etiske spørsmålene knyttet til romanserien som det siste året har vært den mest omdiskuterte litteraturen i Norge.

Syn og Segn-debatten kl. 14.00 Lyntog i Noreg - eit nødvendig gode? Jernbaneverket motarbeidar Stortingets ønske om høgfartsbaner, skreiv Jørg Westermann i Norsk Bane AS i siste Syn og Segn. Kvifor skal vi ha lyntog i Noreg, kva er hindringane og er det på tide å skjere gjennom?

Kl. 15. 00 Verdensmagasinet X Den verdige trengende og den gode hjelper frå Norge: Ser vi Verden gjennom et bistandsfilter? Og i så fall hvem sin skyld er det? Høyskolelektor Anne-Hege Simonsen og tidligere Afrika-korrespondent Tomm Kristiansen er blant deltakerne i denne samtalen om verdensbilder og hva som ligger bak dem. Samtalen ledes av redaktør Maren Sæbø i Verdensmagasinet X.

Kl. 18.00 – 19.00 Seminar Design av tidsskrift v/Aina Griffin, art director og designer av flere tidsskrift, bl.a. Bokvennen og Personae, som ble kåret til Årets komet nylig. La deg inspirere til å lage gode forsider og bra layout!

Det blir tidsskriftstorg og aktiviteter gjennom dagen, og fullstendig program finner du her: www.tidsskriftforeningen.no

Alle aktuelt

Les også:

Illustrasjon til: Interessante høringsinnspill til statsbudsjettet
Interessante høringsinnspill til statsbudsjettet
Både Lyntogforum og Norsk Bane deltok med høringsinnspill til Transport- og kommunikasjonskomiteens høring om statsbudsjettet, med frist 30.10.2025. Også høringsuttalelsen fra Besteforeldrenes klimaaksjon (BKA) legger vekt på behovet for en ny og mer offensiv jernbanepolitikk i Norge - med mye større ambisjoner enn bare bedre vedlikehold.
Publisert:
30.10.2025
Illustrasjon til: Langt bedre for villreinen med høyhastighetsbanen
Langt bedre for villreinen med høyhastighetsbanen
Lyntogforum Gudbrandsdalen/Mjøsa sin høringsuttalelse om «Forslag til tiltaksplaner for villrein i Knutshø, Snøhetta og Rondane villreinområder» viser til at høyhastighetsbanen Oslo – Trondheim/Ålesund er planlagt i tunnel under tidligere viktige reintrekk. Det vil gi langt bedre forhold for villreinen enn dagens bane i dagen gjennom disse reintrekkene, naturreservat og landskapsvernområder. Slike gunstige løsninger for reinen vil være viktig også i andre områder.
Publisert:
4.6.2025
Jente ser ut vindu i tog.
Endelig en ny høyhastighetsutredning i Norge
15. november hadde vi gleden av å presentere de første rapportene fra det spanske selskapet Sener sin utredning om høyhastighetsbanen Oslo/Skien – Bergen/Haugesund/Stavanger, kalt Vestlandsbanen. I debatten om høyhastighetsbaner i Norge har man savnet et nytt og oppdatert grunnlag, siden tidligere, omfattende utredninger nå ligger 12 år tilbake i tid. Seners utredning vil derfor være interessant også for andre aktuelle høyhastighetsbaner i Norge og til våre naboland.
Publisert:
26.2.2025
Illustrasjon til: Vellukka møte om moderne Nord-Norgebane i Tromsø
Vellukka møte om moderne Nord-Norgebane i Tromsø
«Hva ønsker vi oss av Nord-Norgebanen? Og hva skal til?» var tema for Jørg Westermann sin presentasjon på eit ope møte i Tromsø 25. april i regi av Besteforeldrenes klimaaksjon. Om lag 40 frammøtte lytta interessert til både presentasjonen frå Norsk Bane AS og til innlegget frå fylkesråd for samferdsel i Troms og Finnmark fylkeskommune og leder av Arktisk jernbaneforum, Agnete Masternes Hanssen.
Publisert:
26.4.2022
Illustrasjon til: Vurderer vi Nord-Norgebanen på rettvise premissar?
Vurderer vi Nord-Norgebanen på rettvise premissar?
I ein kronikk i avisa Nordlys og "Nordnorsk Debatt" ser dagleg leiar i Norsk Bane AS, Jørg Westermann, på potensialet til Nord-Norgebanen som del av eit nasjonalt og nordisk høgfarts-banenett. Konklusjonen er minst 20 gongar større persontogtrafikk enn Jernbanedirektoratet kom til i utgreiinga si, og store vinstar for godstrafikken.
Publisert:
26.3.2020
Ved å klikke «Godta» aksepterer du lagring av cookies/informasjonskapsler på denne enheten. Cookies blir brukt til å utbedre side navigering, og samle brukerstatistikk for nettsiden for å forbedre innhold og brukeropplevelse. Du kan selv administrere hva du samtykker til ved å klikke på Preferanser. Les vår Personvernerklæring for mer informasjon.